Поширені запитання

Поширені запитання

На цій сторінці наведені поширені запитання про Wikimedia Foundation. Інші запитання розглядаються на сторінці Відповіді. Якщо ви не знайдете відповіді на своє запитання тут або там, звертайтесь до нас.

Що таке Вікіпедія?

Вікіпедія — це онлайн-збірник знань. Вікіпедію пишуть редактори-волонтери з усього світу. Це спільна розробка, створена у 2001 році: будь-хто може редагувати її в будь-який час. Редактори спільно пишуть на практично будь-яку тему — від давньої історії до науки та мистецтва. Вікіпедія доступна сотнями мов і містить понад 59 мільйонів статей. Вікіпедія є абсолютно некомерційним і незалежним ресурсом та існує завдяки підтримці звичайних людей, таких як ви. Для редагування матеріалів Вікіпедії вам не потрібні дозволи або особлива спеціалізація.

Завдяки чому Вікіпедія зберігає свою надійність і нейтралітет?

Редактори-волонтери Вікіпедії посилаються на надійні публікації, які підтверджують вміст Вікіпедії, отже читачі можуть перевірити факти у первинних документах. Щоб контент залишався у Вікіпедії, він повинен бути написаний у нейтральному тоні та містити посилання на достовірні джерела. Для регулярного перегляду редагувань, внесених до Вікіпедії, редактори також використовують різні механізми, як-от боти й інструменти моніторингу. Завдяки цій праці Вікіпедія залишається надійним та нейтральним інформаційним ресурсом. В основі Вікіпедії лежить відкрита модель, тому її зміст постійно змінюється, розширюється та покращується. Ви також можете слідкувати за обговореннями, які передують змінам. На жаль, іноді статті Вікіпедії стають об'єктами актів вандалізму. Однак, переважна більшість редакторів роблять свої дописи з найкращими намірами. Більшість випадків вандалізму на сайті швидко усуваються, зазвичай протягом декількох секунд.

Що таке Wikimedia Foundation?

Wikimedia Foundation — це неприбуткова організація, яка підтримує Вікіпедію й інші сайти Wikimedia, які пропонують вільний доступ до знань. Її місія — безкоштовні знання для всіх. Ми реалізуємо цю місію, забезпечуючи швидкість роботи, безпечність та доступність сайтів Wikimedia для всіх людей, захищаючи Вікіпедію та наших редакторів-волонтерів від загроз притягнення до юридичної відповідальності, створюючи нові функції й інструменти, які дозволяють легко читати сайти Wikimedia, редагувати їх та ділитися розміщеними на них знаннями, а також підтримуючи групи редакторів, які долучаються до створення Вікіпедії та сайтів Wikimedia. Ми також допомагаємо розміщувати нові знання в Інтернеті, знижувати бар'єри для доступу до них і спрощувати усім людям можливість ділитися наявною в них інформацією.

Wikimedia Foundation — це некомерційна організація, звільнена від сплати податків відповідно до статті 501(c)(3) Кодексу законів США. Її офіс розташований у Сан-Франциско, штат Каліфорнія, США.

Які ще проєкти Wikimedia з надання вільного доступу до знань ви підтримуєте?

Окрім Вікіпедії, Wikimedia Foundation підтримує низку інших проєктів вільного доступу до знань, зокрема:

  • Вікісховище — сховище зображень, відео- та медіафайлів з безкоштовною ліцензією
  • Вікісловник — безкоштовний, багатомовний словник
  • Вікіцитатник — ресурс цитат видатних людей і творів
  • Вікіпідручник — колекція книжок, що містить анотовані тексти, навчальні посібники, підручники тощо
  • Вікітека — колекція первинних оригінальних матеріалів, а також переклади оригінальних текстів
  • Віківиди — директорія видів, яка охоплює тварини, рослини, гриби, бактерії, археї, одноклітинні організми й інші форми життя
  • Вікіновини — спільний ресурс новин, де кожен може залишати повідомлення про події по всьому світу
  • Віківерсіті — сховище освітніх матеріалів, присвячене навчальним ресурсам, навчальним проєктам і дослідженням, які можна використовувати на всіх рівнях освіти
  • Вікідані — спільна багатомовна структурована база даних, з якої черпається інформація, котра далі використовується в проєктах Wikimedia
  • Вікіподорож — путівник для подорожей до різних куточків світу
  • MediaWiki — програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом, на базі якого працюють всі сайти Wikimedia

Чи Вікіпедія або Wikimedia Foundation пов'язані з WikiLeaks?

Вікіпедія та Wikimedia Foundation не пов'язані з WikiLeaks. Хоча в їхній назві використовується буквосполучення “wiki”, це завжди були цілковито окремі та не пов'язані між собою проєкти.

За рахунок чого фінансується Wikimedia Foundation?

Wikimedia Foundation фінансується здебільшого за рахунок одноразових чи щомісячних пожертв від мільйонів осіб по всьому світу. Середня сума одноразових пожертв становить приблизно 15 доларів США, а середня сума щомісячних пожертв — приблизно 4 долари США, і ми вдячні, що так багато людей цінують Вікіпедію та хочуть підтримати її майбутнє. Ми також отримуємо пожертви через інституційні гранти і подарунки (для отримання докладнішої інформації див. нашу сторінку для благодійників). Невелика частина доходу також надходить за рахунок послуг, які надає Wikimedia Enterprise (додаткові відомості).

Wikimedia Foundation звільнена від сплати податків у США відповідно до статті 501(c)(3)(3) Кодексу законів США. Пожертви, які перераховуються з інших держав, також можуть бути звільнені від оподаткування (докладніші відомості див. у розділі «Звільнення від оподаткування»). Докладні відомості про те, як зробити пожертву за допомогою кредитної або дебетової картки, PayPal, Amazon та кількох інших способів, див. розділ «Пожертвування». Якщо у вас виникли запитання, зв’яжіться з нами за адресою donate@wikimedia.org.[1]

Чому мені слід пожертвувати гроші, і на що їх буде витрачено?

За останні 20 років Вікіпедія стала надійним джерелом інформації, на яку щодня покладаються мільйони людей. Вікіпедія — це один з 10 найвідоміших у світі сайтів і єдиний основний сайт неприбуткової організації — Wikimedia Foundation, на якому щосекунди переглядається понад 6700 сторінок та щохвилини вноситься понад 345 редагувань.

На відміну від інших найпопулярніших сайтів Вікіпедія не фінансується за рахунок реклами та не отримує прибуток від продажу даних користувачів. Натомість, Вікіпедію підтримують її читачі — люди, які цінують Вікіпедію та хочуть і надалі підтримувати її успіх, при цьому середня сума одноразової пожертви становить приблизно 15 доларів США, а середня сума щомісячної пожертви — приблизно 4 долари США. Така фінансова модель дозволяє Вікіпедії залишатися нейтральним та надійним інформаційним ресурсом, без комерційних інтересів.

Нижче наведено лише декілька способів використання пожертв для підтримки Вікіпедії і вільного доступу до знань:

  • Ми забезпечуємо першокласну технічну інфраструктуру для глобального сайту. Щоб задовольняти потреби читачів Вікіпедії по всьому світу ми використовуємо міжнародну технологічну інфраструктуру, яку можна порівняти з найбільшими у світі комерційними сайтами. Для утримання такої інфраструктури необхідно покривати витрати на хостинг, як-от підтримання наших серверів у робочому стані, а також на значний обсяг поточних інженерних робіт, завдяки яким Вікіпедія працює надійно, безпечно, швидко завантажується та захищає вашу конфіденційність.
  • Забезпечення вашого доступу до Вікіпедії будь-якою мовою на кожному пристрої. Пожертви також дозволяють нам виділяти інженерні ресурси, аби забезпечувати вам доступ до Вікіпедії бажаною мовою на бажаному пристрої, незалежно від того, де ви знаходитеся — від комутованого модему до смартфона останньої моделі. Більшість великих сайтів підтримують в середньому 50-100 мов. Вікіпедія ж підтримує приблизно 300 мов, і ця цифра щороку зростає. Якщо розбити цей показник, можна визначити, що у нас на одного працівника припадає близько чотирьох мільйонів читачів Вікіпедії щомісяця.
  • Підтримка громадських проєктів з метою підвищення доступу до достовірної інформації. Ми співпрацюємо з волонтерами Вікіпедії по всьому світу, щоб підтримувати їхні ідеї та допомагати їм доносити нові безкоштовні знання світу. Щороку на підтримку соціальних проєктів, які збагачують, примножують і покращують знання, доступні у Вікіпедії, виділяється близько 10 % нашого бюджету.
  • Підтримка і захист вільного доступу до знань по всьому світу — Політика та правові заходи Wikimedia Foundation допомагають забезпечити кожній людині право на доступ, передачу і формування знань. При цьому ми захищаємо своїх волонтерів від загрози судового переслідування та дотримуємось свого зобов'язання — забезпечувати свободу слова та відкритий доступ до знань. Ми виступаємо за безкоштовні ліцензії та програмне забезпечення з відкритим кодом, а також працюємо над створенням і реформуванням законів про авторські права, аби люди могли розповсюджувати та використовувати знання у більших масштабах. Ми також боремось проти цензури та захищаємо право кожного вільно висловлюватися і навчатися. Підтримка цієї роботи має надзвичайно важливе значення для повсюдного надання користувачам рівних прав доступу до проєктів Wikimedia.

Ініціативи Вікіпедії зі збору коштів носять терміновий характер, незважаючи на значний резерв Wikimedia Foundation. Для чого вам потрібне додаткове фінансування?

Підтримання достатніх фінансових резервів і наявність політики управління оборотним капіталом вважається передовим методом роботи для організацій усіх типів. Рада директорів Фонду Вікімедіа нещодавно визначила політику щодо оборотного капіталу, яка призначена для підтримки нашої роботи, а також надання підтримки партнерським організаціям і волонтерам у разі незапланованих витрат, надзвичайних ситуацій або недостатнього доходу. Завдяки цьому в нас також достатньо коштів для покриття витрат протягом року.

Оплата праці персоналу включена до складу операційних витрат. Чи можете ви пояснити, як визначається її розмір?

Загалом здійснюють інженерну підтримку та працюють над розробкою продукту Wikimedia Foundation понад 400 осіб. Вони керують технологічною інфраструктурою, яка забезпечує понад 16 мільярдів переглядів сторінок щомісяця. Порівняно з більшістю провідних сайтів, ми робимо багато, витрачаючи при цьому невелику кількість ресурсів. Крім того, приблизно 100 співробітників працюють над підтримкою нашої спільноти та грантами; співпрацюють із міжнародними організаціями, щоб зробити знання доступнішими; а також надають правову підтримку та розробляють програмні документи, що допомагає просувати реформу в галузі авторських прав, запобігати цензурі та підтримувати свободу слова, а також забезпечувати політику конфіденційності й безпеки в усіх країнах задля захисту наших читачів і редакторів.

Ми знаємо, що розмір заробітної плати коливається залежно від певної країни світу, і ми наймаємо працівників на дуже конкурентних ринках. Водночас ми є неприбутковою організацією. Таким чином, ми прагнемо діяти справедливо, пристосовуючись до інфляції та нерівності доходу, і водночас забезпечуючи при цьому справедливу компенсацію всім.

Як можна зробити пожертвування?

Зробити пожертвування на користь Wikimedia Foundation для підтримки Вікіпедії та вільного доступу до знань можна у кілька способів. Найпоширенішим з них є будь-яка кредитна або дебетова картка (VISA, Mastercard, Discover або American Express). Також можна скористатись системою PayPal, здійснити банківський переказ, або через Apple Pay, Google Pay і Venmo. Щоб дізнатися про інші способи пожертвування коштів, зокрема у вигляді автоматичного щомісячного подарунка, чека, грошового переказу та відрахування із заробітної плати, відвідайте сторінку «Пожертвування». Приймаються чимало валют.

Якою є ваша політика конфіденційності для донорів?

Ми прагнемо захищати права своїх благодійників на конфіденційність і ніколи не продаватимемо, не торгуватимемо та не здаватимемо в оренду вашу непублічну персональну інформацію. Детальніше таку нашу позицію описано у Політиці конфіденційності для Донорів.

Чи звільняються мої пожертвування від оподаткування?

Деякі пожертви на користь Wikimedia Foundation можуть звільнятися від оподаткування. Щоб дізнатися більше, відвідайте нашу сторінку з інформацією про звільнення від оподаткування.

Якою є ваша політика повернення коштів?

Якщо з будь-якої причини ви захочете, аби ми повернули ваше пожертвування, зв’яжіться з нами електронною поштою за адресою donate@wikimedia.org[1] і вкажіть таку інформацію:

  • ПІБ донора
  • Дата пожертвування — усі запити щодо повернення коштів слід надсилати протягом 90 днів з дня здійснення пожертвування
  • Сума пожертвування
  • Використаний спосіб оплати — не вказуйте в електронному листі номери кредитних карток
  • Країна походження
  • Причина повернення коштів

Усі повернення коштів оброблятимуться якомога швидше, але час обробки може відрізнятися залежно від способу оплати. Зверніть увагу: деякі способи оплати можуть не підтримувати повернення коштів або передбачати повернення коштів за допомогою використаного способу оплати (картки), і в такому випадку нам знадобиться додаткова інформація для обробки вашого запиту щодо повернення коштів.

Чому я бачу банери для збору коштів у Вікіпедії, навіть якщо я нещодавно здійснив(-ла) пожертвування?

Вебсайт не має доступу до історії ваших попередніх пожертв, тому, на жаль, він не може розпізнати, що ви вже надавали підтримку. Рекламні банери для пожертвування відображаються тим донорам, які увімкнули файли cookie у своєму браузері, та приховуються після відображення банера кілька разів або після здійснення пожертвування. Однак приховування залежить від файлу cookie, який ми вставляємо у браузер. Банер з'явиться знову, якщо очистити кеш браузера, видалити файли cookie або скористатись новим браузером чи комп’ютером.

Сховати банери для збору коштів можна кількома способами:

  • Якщо натиснути кнопку «Уже пожертвував(-ла)», «X» або «Закрити» на банері, він сховається на тиждень. Зверніть увагу, що такі дії не спрацьовують для банера, якщо ви його бачите вперше, але кожного наступного разу банер приховуватиметься.
  • Якщо ви повернетесь на сторінку «Дякуємо вам», це надасть можливість файлу cookie перевстановитися. Якщо ви переглядаєте Вікіпедію на кількох пристроях, завітайте на цю сторінку на кожному з цих пристроїв, аби приховати банери.
  • Ви також можете створити обліковий запис у Вікіпедії. Зазвичай банери не відображаються користувачам, які входять до своїх облікових записів у Вікіпедії. Більше інформації про створення облікового запису можна знайти тут.

Чому я отримав(-ла) електронний лист про збір коштів, хоча я нещодавно здійснив(-ла) пожертвування?

Якщо ви отримали електронний лист щодо збору коштів, хоча нещодавно здійснили пожертвування, це трапилося з однієї з наступних причин:

  • У нас зареєстровано кілька адрес вашої електронної пошти;
  • Ви зробили пожертвування за день до розсилання наших електронних листів: сканер, який ми використовуємо для фільтрування донорів, які нещодавно робили пожертування, не здатен відслідковувати пожертвування, зроблені за день до надсилання електронного листа;
  • Ви зробили пожертвування у спосіб, в який кошти повільніше надходять до нашої системи, як-от чеком або банківським переказом, чи у спосіб, за допомогою якого ми отримуємо кошти в сукупності (без зазначення вашої адреси електронної пошти), наприклад, через Фонд допомоги PayPal, Amazon Smile або Humble Bundle.

Якщо ви бажаєте скасувати розсилку на адресу електронної пошти, ви можете натиснути на посилання для скасування розсилки унизу електронного листа про збір коштів або надіслати запит щодо скасування розсилки на адресу donate@wikimedia.org.[1]. Зазвичай ми надсилаємо електронні листи про збір коштів приблизно через рік після вашого останнього пожертвування. Порівняно з іншими некомерційними організаціями, ми надсилаємо своїм донорам дуже мало електронних листів. Якщо ви зробите пожертву у відповідь на електронний лист щодо збору коштів, ми не надсилатимемо вам електронні листи із запитом щодо здійснення пожертвування приблизно протягом року.

Чому у Вікіпедії немає реклами?

Ми не розглядаємо рекламу як джерело доходу. Ми не вважаємо, що реклама підходить для проєкту, який присвячений безкоштовним, надійним та нейтральним знанням. Запровадження комерційних інтересів може поставити під загрозу надійність Вікіпедії як нейтрального джерела інформації.

Ми не виступаємо проти реклами в Інтернеті, а також не виступаємо проти інших організацій, які розміщують рекламу. Ми просто вважаємо, що реклама не підходить для проєкту, присвяченого освіті та знанням, а особливо для проєкту, який прагне зберегти баланс і нейтралітет.

Де можна знайти більше фінансової інформації?

Попередній фінансовий рік висвітлюється у Щорічному звіті Wikimedia Foundation. У ньому представлено думки сотень тисяч людей, завдяки яким є можливим розвиток Wikimedia.

Наш бюджет на поточний фінансовий рік описується у Щорічному плані Wikimedia Foundation. Він містить стислий виклад наших стратегічних цілей як організації, фінансові відомості про витрати і доходи, а також докладні пояснення та аналіз ризиків.

Що таке Wikimedia Endowment?

Wikimedia Endowment служить фондом постійного відповідального зберігання для безперервного отримання доходу на підтримку операцій та діяльності вікіпроєктів. Це благодійна організація згідно з положеннями розділу 501(c)(3), головний офіс якої розташовано у Сполучених Штатах Америки. У часи процвітання Wikimedia Endowment слугуватиме джерелом зростання та інновацій. У важкі для економіки періоди фонд Endowment допомагатиме фінансувати найважливіші операції, які підтримують функціонування вікіпроєктів. Як свідчать розмови з донорами, за рахунок грантів фонду Endowment наразі фінансуються технічні інновації, щоб вікіпроєкти залишалися актуальними в умовах стрімких технологічних змін. Ви можете дізнатися більше про Wikimedia Endowment на сайті wikimediaendowment.org.

Що таке Wikimedia Enterprise?

Wikimedia Enterprise — це товариство з обмеженою відповідальністю, яке перебуває у повній власності та надає послуги з повторного використання стороннього контенту. Ці послуги надаються через API (інтерфейси прикладного програмування). Товариство надає надійний доступ до великих обсягів контенту Wikimedia. Цей доступ розроблено для потреб комерційних організацій, як-от пошукові системи, голосові помічники та технологічні стартапи. Оплата послуг, оптимізованих для комерційних користувачів, безпосередньо цими користувачами, слугує запорукою того, що усі пожертви, які надходять на рахунки Wikimedia Foundation, спрямовуються безпосередньо на підтримку послуг, доступних для нашої спільноти волонтерів і читачів. Щоб дізнатися більше про Wikimedia Enterprise, перейдіть за посиланням enterprise.wikimedia.org.

Яка різниця між Wikimedia Foundation та відділеннями Wikimedia?

Wikimedia Foundation — це некомерційна організація, яка підтримує Вікіпедію, проєкти Wikimedia та місію Wikimedia з надання вільного доступу до знань на глобальному рівні. Організація розміщує на своїх ресурсах Вікіпедію та проєкти Wikimedia, створює програмне забезпечення для читання, пожертвувань та поширення контенту Wikimedia, підтримує спільноти волонтерів і партнерів, які підтримують існування Wikimedia, а також активно поширює політику, яка дозволяє процвітати Wikimedia та проєктам з надання вільного доступу до знань. У зв'язку із цим, Фонд проводить міжнародні кампанії зі збору коштів для задоволення потреб у знаннях у всьому світі.

Відділення Wikimedia — це незалежні неприбуткові організації, які підтримують і просувають Вікіпедію та інші проєкти Wikimedia у певному географічному регіоні. Хоча Wikimedia Foundation і відділення Wikimedia співпрацюють з метою реалізації спільної місії з надання вільного доступу до знань, вони не є юридичними представниками Wikimedia Foundation, і кожне відділення працює незалежно, маючи власний персонал, раду директорів та організаційну структуру. Деякі відділення також проводять власні кампанії зі збору коштів, які часто звільняються від оподаткування у країні їхньої реєстрації.

Які у Wikimedia плани щодо майбутнього? Як ви плануєте розвиватися далі?

На початку 2017 року Фонд Wikimedia Foundation розпочав глобальну дискусію щодо визначення майбутнього Вікіпедії та руху Wikimedia на період до 2030 року. Ми називаємо цей процес Wikimedia 2030. В рамках його реалізації ми ставили собі різні запитання, як-от куди ми в майбутньому хочемо спрямувати Вікіпедію та рух Wikimedia? Які можливості та труднощі стоять перед нами? Які тенденції в технологіях, навчанні, інформації та доступі будуть формувати наше майбутнє?

За результатами цієї дискусії та проведених досліджень ми об'єднуємося навколо напрямку, який допоможе нам побудувати більш відповідальний, стійкий і активний рух, до якого зможе приєднатися кожен, хто поділяє наше бачення. Ми будемо адаптуватися до зміни тенденцій в технологіях, аби задовольняти потреби наших користувачів і продовжувати надавати надійну, прозору та нейтральну інформацію. Ми запросимо нових людей приєднатися до нас і подбаємо про те, аби кожен, хто хоче поділитися знаннями у Вікіпедії та на сайтах Wikimedia, мав змогу це зробити. Крім того, ми будемо просувати політику та цінності, які дозволили Вікіпедії та спорідненим із нею сайтам успішно розвиватися і працювати. Такий напрямок розвитку вимагає від нас подальшої сміливості та експериментів у майбутньому, і базується на нашій місії забезпечення вільного доступу кожної людини до знань.

Щоб дізнатися більше про Wikimedia 2030 і напрямок нашого подальшого розвитку, відвідайте сайт 2030.wikimedia.org.

Як я можу взяти участь у Wikimedia?

Дякуємо за ваш інтерес! Ви можете зробити свій внесок кількома способами, наведеними нижче.

  • Ви можете читати та використовувати Вікіпедію як джерело достовірної інформації понад 300 мовами.
  • Ви можете вносити зміни до Вікіпедії. Якщо ви бажаєте виправити помилку в статті або додати цитату з надійного джерела, ласкаво просимо! Цей посібник корисний для тих, хто хоче вперше відредагувати текст.
  • Ви фотограф? Обміркуйте можливість поділитися своїми фотографіями з іншими людьми у Вікісховищі, де міститься багато зображень, котрі ви бачите у статтях Вікіпедії. Дізнайтеся більше про те, як завантажити фотографії, тут.
  • Ви можете слідкувати за Вікіпедією та Wikimedia у соціальних мережах та ділитися цікавими для вас історіями. Підпишіться на @Wikimedia у Twitter, Facebook, та Instagram і @Wikipedia у Twitter, Facebook, та Instagram.
  • Ви розробник? Ви можете допомогти з написанням коду для Вікіпедії та сайтів Wikimedia. У цьому вам допоможе посібник для нових розробників.

Як я можу зв'язатися з Wikimedia Foundation?

Якщо у вас є запитання або коментарі, зв'яжіться з нами. З питань пожертвувань пишіть на адресу donate@wikimedia.org.[1]

  1. 1.0 1.1 1.2 1.3 Через велику кількість вхідних запитів, для відповідей донорам ми використовуємо платформу Zendesk. Надіславши електронного листа на адресу donate@wikimedia.org, ви погоджуєтеся з тим, що ваша інформація буде оброблятися компанією Zendesk Group відповідно до умов діяльності Zendesk. Користувачі з наступних країн повинні ознайомитися з Розділом А політики конфіденційності компанії Zendesk, аби отримати додаткову інформацію про методи роботи компанії Zendesk стосовно конкретної країни: Австралії, Бразилії, Канади, Японії, Нової Зеландії та Сінгапуру.