Často kladené otázky

Často kladené otázky

Na této stránce jsou uvedeny často kladené otázky ohledně Wikimedia Foundation. Další otázky jsou zodpovězeny tady. Pokud zde nebo někde jinde odpověď na svou otázku nenajdete, neváhejte nás kontaktovat.

Co je Wikipedie?

Wikipedie je projekt s cílem tvořit online encyklopedii. Články na Wikipedii píší dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Wikipedie funguje na principu společné tvorby od roku 2001 a její obsah může kdokoli a kdykoli upravit. Přispěvatelé z online komunity píší v podstatě o jakémkoli tématu od starověké historie přes vědu až po umění. Wikipedie je k dispozici ve stovkách jazykových verzí a obsahuje více než 59 milionů článků. Wikipedie je zcela nezisková, nezávislá a spravují ji obyčejní lidé, jako jste vy. K provedení úprav nepotřebujete ničí schválení ani zvláštní kvalifikaci.

Jak si Wikipedie zachovává spolehlivost a neutralitu?

Dobrovolní přispěvatelé Wikipedie odkazují na spolehlivé publikace, které podporují obsah Wikipedie, takže čtenáři si mohou fakta ověřit u zdroje. Aby obsah na Wikipedii zůstal, musí být napsán z neutrálního pohledu a musí odkazovat na spolehlivé zdroje. Přispěvatelé také používají mechanismy, například boty a monitorovací nástroje, s jejichž pomocí pravidelně kontrolují provedené úpravy článků na Wikipedii. Díky tomu je Wikipedie spolehlivá a neutrální. Wikipedie využívá konceptu otevřeného modelu, takže se její obsah v průběhu času neustále vyvíjí, rozšiřuje a zlepšuje. Můžete také sledovat diskuze, které v rámci změn probíhají. Články na Wikipedii se bohužel občas také stanou obětí vandalismu. Naprostá většina autorů však přispívá v dobré víře. Většina stop po vandalismu na webu je rychle odstraněna, často během několika sekund.

Co je Wikimedia Foundation?

Wikimedia Foundation je nezisková organizace, která podporuje Wikipedii, další volně dostupné a znalostní weby Wikimedia Foundation, a jejich poslání zpřístupnit informace všem lidem zdarma. Toho dosahujeme tím, že udržujeme weby Wikimedia Foundation rychlé, bezpečné a dostupné pro všechny, chráníme Wikipedii a naše přispěvatele z řad dobrovolníků před právními hrozbami, vytváříme nové funkce a nástroje, které usnadňují čtení, úpravy a sdílení znalostí z webů Wikimedia Foundation, a podporujeme komunity přispěvatelů webů Wikipedie a Wikimedia Foundation. Pomáháme také s přispíváním nových poznatků online, snižováním překážek v přístupu k vědomostem a usnadňujeme všem sdílet nabyté znalosti.

Wikimedia Foundation je nezisková organizace se sídlem v San Franciscu v Kalifornii, která je podle paragrafu 501(c)(3) daňového zákona USA osvobozena od daně.

Jaké další volně dostupné znalostní projekty Wikimedia Foundation podporujete?

Kromě Wikipedie Wikimedia Foundation podporuje řadu dalších projektů, jejichž cílem je zpřístupnit znalosti zdarma, včetně:

  • Wikimedia Commons - úložiště licenčně volných fotografií, videí a dalšího multimediálního obsahu,
  • Wikislovník – volně dostupný mnohojazyčný slovník,
  • Wikicitáty – sbírka citátů a přísloví s náměty rozdělenými např. podle osobností a literárních děl,
  • Wikiknihy – sbírka knih, která zahrnuje anotované texty, příručky, učebnice a další,
  • Wikizdroje – knihovna primárních zdrojů a překladů zdrojových textů,
  • Wikidruhy – katalog všech přírodních druhů tj. živočichů, rostlin, hub, bakterií a jednobuněčných organismů,
  • Wikizprávy – projekt otevřeného zpravodajského serveru, který umožňuje komukoli přispívat zprávami z různých oblastí,
  • Wikiverzita – projekt nabízející volně dostupné e-learningové vzdělávání formou výukových a materiálů pro všechny úrovně vzdělání,
  • Wikidata – mnohojazyčné strukturované společné úložiště databázových údajů, z nichž jsou čerpány informace používané v rámci projektů Wikimedia Foundation,
  • Wikicesty – cestovní průvodce místy z celého světa,
  • MediaWiki – software s otevřeným zdrojovým kódem, na kterém běží všechny webové stránky Wikimedia Foundation.

Je Wikipedie respektive Wikimedia Foundation provázána s WikiLeaks?

Wikipedie respektive Wikimedia Foundation není s WikiLeaks nijak provázána. Ačkoli oba názvy obsahují termín „wiki“, vždy se jednalo o zcela samostatné a nesouvisející projekty.

Jak je Wikimedia Foundation financována?

Wikimedia Foundation je financována především prostřednictvím darů od milionů lidí světa, z celého světakteří přispívají buď jednorázově, nebo pravidelně každý měsíc. Průměrná výše jednorázového daru je 15 amerických dolarů, měsíční příspěvky dosahují průměrné částky 4 americké dolary. Jsme vděční, že na Wikipedii záleží tolika lidem, co se starají o její budoucnost. Formou dotací a darů nás podporují také různé instituce (více informací naleznete na stránkách věnovaných našim sponzorům). Malou část příjmů tvoří také příjmy ze služeb poskytovaných společností Wikimedia Enterprise (více informací).

Wikimedia Foundation je podle paragrafu 501(c)(3) daňového zákona USA osvobozena od federální daně z příjmu. K odečitatelným položkám snižujícím základ daně patří také dary z jiných zemí (více informací naleznete zde). Způsoby poslání finančního daru kreditní nebo debetní kartou, službou PayPal, přes Amazon a několika dalšími metodami jsou popsány zde. V případě jakýchkoli dotazů nás kontaktujte na adrese donate@wikimedia.org.[1]

Proč přispívat a kam peníze putují?

V průběhu posledních 20 let se Wikipedie stala důvěryhodným zdrojem informací, na který se denně spoléhají milióny lidí. Wikipedie je s více než 6 700 zobrazeními stránek za sekundu a více než 345 úpravami za minutu jednou z deseti nejnavštěvovanějších webových stránek na světě a jedná se o jediný takto významný web, který provozuje nezisková organizace, konkrétně Wikimedia Foundation.

Na rozdíl od jiných úspěšných webových stránek není Wikipedie financována z reklamy a ani neprodává údaje o uživatelích za účelem zisku. Místo toho Wikipedii podporují její čtenáři – všichni, kteří ve Wikipedii spatřují hodnotu a chtějí nadále podporovat její úspěch. Průměrná výše jednorázového příspěvku činí 15 amerických dolarů, měsíční příspěvky dosahují průměrné částky 4 americké dolary. Díky tomuto finančnímu modelu může Wikipedie zůstat neutrální, důvěryhodná a bez komerčních zájmů.

Zde uvádíme některé způsoby využívání finančních darů k provozování Wikipedie a bezplatnému poskytování informací:

  • Zajišťujeme špičkovou technickou infrastrukturu pro globální webové stránky – abychom uspokojili potřeby čtenářů Wikipedie po celém světě, provozujeme mezinárodní technologickou infrastrukturu srovnatelnou s největšími komerčními webovými stránkami na světě. Patří sem náklady na hosting, například udržování našich serverů v chodu a také významná průběžná technická údržba zajišťující spolehlivost, zabezpečení, rychlé načítání a ochranu vašeho soukromí.
  • Zajišťujeme, aby byla Wikipedie dostupná ve všech jazycích a na každém zařízení – díky finančním darům můžeme také udržovat technické zdroje umožňující přistup k Wikipedii ve vašem oblíbeném jazyce a na vašem oblíbeném zařízení bez ohledu na to, kde se právě nacházíte – od vytáčeného připojení pomocí modemu až po nejnovější chytrý telefon. Většina úspěšných webových stránek je v průměru přeložena do 50 až 100 jazyků, zato Wikipedie je dostupná v přibližně 300 jazycích a tento počet každým rokem stoupá. Když to spočítáme, na jednoho zaměstnance připadá asi čtyři miliony měsíčních čtenářů Wikipedie.
  • Podporujeme komunitní projekty, abychom usnadnili přístup k důvěryhodným informacím – spolupracujeme s dobrovolníky po celém světě, podporujeme jejich nápady a pomáháme jim obohacovat svět o více znalostí formou bezplatných článků na Wikipedii. Každý rok je přibližně 10 % našeho rozpočtu věnováno podpoře komunitních projektů, které obohacují, rozšiřují a zkvalitňují znalosti na Wikipedii.
  • Bráníme a chráníme volně přístupné znalosti po celém světě – Wikimedia Foundation pomáhá prostřednictvím svých zásad a svého právního úsilí zajistit, aby měl každý právo na přístup ke znalostem, jejich sdílení a vytváření, a zároveň chrání dobrovolníky před odvetnými opatřeními a plní svůj závazek umožnění svobodného vyjadřování a poskytování volně dostupných znalostí. Prosazujeme svobodné licence a software s otevřeným zdrojovým kódem a usilujeme změnu zákona o autorských právech tak, aby všichni lidé mohli sdílet a využívat znalosti v širším měřítku. Bojujeme také proti cenzuře a chráníme právo každého svobodně se vyjádřit a vzdělávat. Podpora této skutečnosti je zásadní proto, aby všichni uživatelé kdekoli na světě měli rovný přístup k projektům Wikimedia.

Prosby Wikipedie o finanční prostředky se zdají být naléhavé i přesto, že Wikimedia Foundation má značné rezervy. Proč potřebujete další finanční prostředky?

Udržování zdravých finančních rezerv a zavedení zásad provozního kapitálu se považují za doporučený přístup pro organizace všech typů. Správní rada nadace Wikimedia nedávno definovala naše zásady provozního kapitálu, které jsou určeny k financování naší práce a poskytování podpory přidruženým organizacím a dobrovolníkům v případě neplánovaných výdajů, mimořádných událostí nebo výpadku příjmů. Umožňuje nám také mít dostatečný peněžní tok k pokrytí našich výdajů v průběhu celého roku.

Odměny zaměstnancům jsou součástí vašich provozních nákladů. Jak určujete jejich výši?

Ve Wikimedia Foundation pracuje více než 400 lidí, kteří se starají o technologickou infrastrukturu pro více než 16 miliard zobrazení stránek měsíčně. V porovnání s většinou velkých webů se nám daří dělat hodně s málem. Kromě toho asi 100 zaměstnanců pracuje na podpoře naší komunity a poskytování dotací; na partnerství s globálními organizacemi, jejímž cílem je volněji zpřístupňovat znalosti; na zákonech a zásadách, které pomáhají prosazovat reformu autorských práv, zabraňovat cenzuře a podporovat svobodu projevu a zajišťovat, aby zásady ochrany soukromí a zabezpečení v zemích po celém světě chránily naše čtenáře a přispěvatele.

Víme, že mzdy se napříč zeměmi liší a působíme na velmi konkurenčních trzích. Zároveň jsme neziskovou organizací. Proto se snažíme být poctiví, zohledňovat inflaci a nerovnosti příjmů a zároveň všem vyplácet spravedlivou odměnu.

Jak vás mohu finančně podpořit?

Wikimedia Foundation můžete přispět na podporu provozování Wikipedie a volného šíření znalostí několika způsoby: Nejběžnějšími způsoby jsou kreditní nebo debetní karty od hlavních poskytovatelů (VISA, Mastercard, Discover nebo American Express), PayPal, Google Pay, Apple Pay, Venmo a bankovní převod. Další způsoby finanční podpory, včetně trvalého měsíčního příkazu, šeků nebo peněžních poukázek a srážek ze mzdy, naleznete na této stránce. Akceptujeme platby v celé řadě měnách.

Jaké chráníte osobní údaje svých dárců?

Zavázali jsme se chránit práva na soukromí všech našich podporovatelů, takže vaše neveřejné osobní údaje nikdy nebudeme prodávat, půjčovat ani s nimi obchodovat. Podrobné informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů dárců.

Jsou mé příspěvky odečitatelné z daní?

Některé příspěvky Wikimedia Foundation mohou být odečitatelné z daní. Další informace naleznete na naší stránce věnované daňovým odpočtům.

Můžu požádat o vrácení svého příspěvku?

Pokud si přejete, aby vám byl příspěvek z jakéhokoli důvodu vrácen, kontaktujte nás prosím e-mailem na adrese donate@wikimedia.org[1] a uveďte následující informace:

  • celé jméno dárce,
  • datum, kdy byl příspěvek zaslán – všechny žádosti o vrácení peněz musí být podány do 90 dnů ode dne zaslání příspěvku,
  • výše finančního příspěvku,
  • zvolená platební metoda – v e-mailu neuvádějte čísla kreditních karet,
  • země původu,
  • důvod žádosti o vrácení příspěvku.

Všechny žádosti budou zpracovány co nejrychleji, ale doba zpracování se může lišit v závislosti na způsobu platby. Upozornění: některé platební metody nemusí dovolovat vrácení peněz nebo mohou vyžadovat vrácení peněz prostřednictvím původně zvolené platební metody (karty). V takovém případě potřebujeme ke zpracování žádosti o vrácení peněz další informace.

Proč se mi na Wikipedii zobrazují bannery s žádostí o finanční příspěvek, i když jsem nedávno přispěl/a?

Webová stránka nemá přístup k historii vašich předchozích darů, takže bohužel nerozpozná, že jste již podporu finančně vyjádřili. Tyto bannery se zobrazují dárcům, kteří mají ve svém prohlížeči povoleny soubory cookie, a po několika zobrazeních nebo po odeslání příspěvku se zase skryjí. jeho skrytí však závisí na souboru cookie, který ukládáme do prohlížeče. Skrytí banneru nebude fungovat, pokud vyčistíte mezipaměť prohlížeče, odstraníte soubory cookie nebo použijete jiný prohlížeč či počítač.

Níže uvádíme několik způsobů, jak můžete tyto bannery skrýt:

  • Pokud kliknete na tlačítko „Již jsem přispěl/a“, „X“ nebo „Zavřít“, skryjeme banner na týden. Vezměte prosím na vědomí, že tento krok nebude možný u prvního zobrazení banneru, ale až u těch následných.
  • Pokud se vrátíte na stránku s poděkováním, budete mít možnost soubor cookie znovu uložit. Pokud čtete Wikipedii na více zařízeních a chcete bannery potlačit, navštivte tuto stránku na každém z nich.
  • Můžete si také vytvořit účet na Wikipedii – uživatelům, kteří se přihlašují k účtu na Wikipedia, se bannery obvykle nezobrazují. Více informací o vytvoření účtu naleznete zde.

Proč jsem obdržel/a e-mail s žádostí o zaslání příspěvku, i když jsem nedávno přispěl/a?

Jedním z důvodů, proč jste obdrželi takový e-mail i poté, co jste nám nedávno přispěli, je zpravidla následující:

  • v našich záznamech o vás máme více než jednu e-mailovou adresu;
  • finanční příspěvek jste poslal/a jeden den před odesláním našich e-mailů: sken, který používáme k odfiltrování dárců, kteří nám přispěli nedávno, nedokáže zachytit finanční příspěvky den před odesláním e-mailu;
  • příspěvek jste zaslal/a buď způsobem, který do našeho systému vstupuje pomaleji, například šek nebo bankovní převod, nebo způsobem, kdy jsou finance připisovány souhrnně (bez udání vaší e-mailové adresy), například PayPal Giving Fund, Amazon Smile nebo Humble Bundle.

Pokud chcete svou e-mailovou adresu z našeho systému vymazat, můžete v dolní části e-mailu kliknout na odkaz pro odhlášení z odběru zpráv nebo zaslat žádost na adresu donate@wikimedia.org.[1] E-maily s žádostí o finanční příspěvek zasíláme obvykle rok poté, co jste nám finančně přispěl/a naposledy. V porovnání s jinými neziskovými organizacemi zasíláme svým podporovatelům e-mailů poměrně málo. Pokud finančně přispíváte v reakci na e-mail s žádostí o finanční příspěvek, další e-mail s žádostí o finanční příspěvek vám zašleme v následujícím roce přibližně ve stejnou dobu.

Proč nejsou na Wikipedii žádné reklamy?

Reklama není zdrojem našich příjmů. Domníváme se, že reklama nepatří do projektu, který se věnuje volně přístupným, spolehlivým a neutrálním znalostem. Komerční zájmy by mohly ohrozit spolehlivost Wikipedie jako neutrálního zdroje informací.

Nejsme proti online reklamě ani proti jiným organizacím, které ji uvádějí. Víme jen, že reklamy nejsou vhodné pro projekt, který se věnuje vzdělávání a znalostem – a zejména takový, který usiluje o vyváženost a neutralitu.

Kde najdu další informace o vaší finanční situaci?

Výroční zpráva Wikimedia Foundation pojednává o stavu financí za předchozí fiskální rok. Ve zprávě naleznete některé z hlasů statisíců lidí, díky kterým Wikimedia funguje.

Výroční plán Wikimedia Foundation obsahuje náš rozpočet na aktuální fiskální rok. Obsahuje souhrn našich strategických cílů jako organizace, přehled o výdajích a příjmech, podrobná vysvětlení a analýzu rizik.

Co je fond Wikimedia Endowment?

The Wikimedia Endowment (Nadační fond Wikimedia) je stálý fond, který slouží k zajištění příjmů na podporu provozu a činnosti projektů Wikimedia na dobu neurčitou. Jedná se o charitativní organizaci podle 501(c)(3) se sídlem ve Spojených státech. V dobách prosperity slouží nadační fond Wikimedia Endowment jako odrazový můstek pro růst a inovace. V těžkých ekonomických časech bude nadační fond pomáhat financovat nejdůležitější operace, které udržují projekty Wikimedia v chodu. Na základě rozhovorů s dárci jsou granty z nadačního fondu v současné době určeny na financování technických inovací, aby projekty Wikimedia zůstaly relevantní v době rychlých technologických změn. Více informací o nadačním fondu Wikimedia Endowment se dozvíte na adrese wikimediaendowment.org.

Co je to Wikimedia Enterprise?

Wikimedia Enterprise je plně vlastněná společnost s ručením omezeným (LLC), která poskytuje služby opětovného užívání obsahu od třetích stran poskytovaného prostřednictvím API (aplikačních programovacích rozhraní). Poskytuje velkoobjemový a vysoce spolehlivý přístup k obsahu Wikimedia navržený pro potřeby komerčních organizací, jako jsou vyhledávače, hlasoví asistenti a technologické společnosti. Zajistit, aby služby optimalizované pro komerční uživatele platili tito uživatelé, zaručí, aby veškeré peníze darované Wikimedia Foundation šly přímo na podporu služeb pro naši komunitu dobrovolníků a čtenáře. Další informace o Wikimedia Enterprise naleznete na adrese enterprise.wikimedia.org.

Jaký je rozdíl mezi Wikimedia Foundation a pobočkami Wikimedia?

Wikimedia Foundation je nezisková organizace, která podporuje Wikipedii, projekty Wikimedia a poslání šířit znalosti z Wikimedia bezplatně do celého světa. Organizace podporuje Wikipedii a projekty Wikimedia, vytváří software na čtení, přispívání a sdílení obsahu Wikimedia, podporuje komunity dobrovolníků a partnery, díky kterým Wikimedia existuje, a prosazuje zásady umožňující rozrůstání Wikimedia a volně dostupných znalostí. Nadace jako taková organizuje mezinárodní fundraisingové kampaně s cílem šířit znalosti po celém světě.

Pobočky Wikimedia jsou nezávislé neziskové organizace, které podporují a propagují Wikipedii a další projekty Wikimedia v určité zeměpisné oblasti. Ačkoli pobočky Wikimedia úzce spolupracují s Wikimedia Foundation na našem poslání šířit bezplatně znalosti, nejsou právním zástupcem Wikimedia Foundation a každá pobočka funguje nezávisle, má své vlastní zaměstnance, správní radu a organizační plán. Některé pobočky také organizují své vlastní fundraisingové kampaně a tyto peníze lze často v dané zemi odečíst z daní.

Jaké má plány Wikimedia do budoucna? Kam směřujete?

Začátkem roku 2017 zahájila Wikimedia Foundation celosvětovou diskuzi s cílem definovat budoucnost Wikipedie a hnutí Wikimedia do roku 2030. Tuto diskuzi jsme nazvali Wikimédia 2030. Během celého procesu jsme si kladli otázky typu: Kam bychom chtěli, aby Wikipedie a hnutí Wikimedia směřovaly? Jaké příležitosti a výzvy nás čekají? Jak budou utvářet naší budoucnost trendy v oblasti technologií, vzdělávání, informací a přístupu?

Na základě této diskuze a našeho průzkumu se shodneme na směru, který nám pomůže vybudovat udržitelnější, odolnější a angažovanější hnutí, k němuž se může připojit každý, kdo sdílí naši vizi. Přizpůsobíme se měnícím se technologickým trendům, abychom byli schopni uspokojit potřeby našich uživatelů a nadále poskytovat spolehlivé, transparentní a neutrální informace. Budeme rádi za každého nového člena a zajistíme, aby se k nám připojil každý, kdo chce sdílet znalosti na Wikipedii a stránkách Wikimedia. Budeme také prosazovat zásady a hodnoty, které umožní Wikipedii a jejím sesterským webům prosperovat. Pokud se máme tímto směrem v budoucnu vydat, musíme být odvážní a experimentovat stejně jako v minulosti. Toto odhodlání zůstane zakořeněno v našem poslání volně zpřístupňovat znalosti všem lidem.

Pokud se chcete dozvědět více o Wikimedia 2030 a směru, jakým se budeme v budoucnu ubírat, navštivte stránky 2030.wikimedia.org.

Jak se mohu zapojit do aktivit Wikimedia?

Děkujeme vám za váš zájem! Podílet se můžete několika způsoby, které jsou uvedeny níže.

  • Wikipedii můžete číst a používat jako zdroj důvěryhodných informací ve více než 300 jazycích.
  • Wikipedii můžete upravovat – pokud chcete opravit chybu v článku nebo přidat odkaz na důvěryhodný zdroj, udělejte to! Tento průvodce vám ukáže, jak na to.
  • Fotíte? Zvažte nahrání svých fotografií pro všechny na Wikimedia Commons, kde je uloženo mnoho fotografií, které vidíte v článcích Wikipedia. Více informací o tom, jak nahrávat fotografie, najdete zde.
  • Wikipedii a Wikimedia Foundation můžete sledovat na sociálních sítích a sdílet příběhy, které považujete za důležité. Sledujte @Wikimedia na Twitteru, Facebooku a Instagramu a @Wikipedia na Twitteru, Facebooku a Instagramu.
  • Jste developer? Wikimedia Foundation a Wikipedii můžete pomoci svým kódem. Tento průvodce pro nové developery vám ukáže, jak na to.

Jak mohu kontaktovat Wikimedia Foundation?

S případnými dotazy nebo zpětnou vazbou nás neváhejte kontaktovat. Pokud máte dotazy ohledně finančních darů, napište e-mail na adresu donate@wikimedia.org.[1]

  1. 1.0 1.1 1.2 1.3 Vzhledem k množství přijatých dotazů našim dárcům odpovídáme prostřednictvím platformy Zendesk. Odesláním e-mailu na adresu donate@wikimedia.org berete na vědomí, že vaše údaje budou zpracovány skupinou Zendesk Group v souladu s podmínkami společnosti Zendesk. Uživatelé z následujících zemí by si měli prostudovat oddíl A zásad ochrany osobních údajů společnosti Zendesk, kde naleznou další informace o postupech společnosti Zendesk v jednotlivých zemích: Austrálie, Brazílie, Kanada, Japonsko, Nový Zéland a Singapur.