От автора в Уикипедия Алан Зон

Създал съм 2463 статии за Уикипедия. И всички тях безплатно.

Системен консултант съм и работя с много мащабни финансови компютърни системи. Ако времето, прекарано от мен в Уикипедия, бъде изчислено в пари, ще се равнява на стотици хиляди долари.

Но тук парите въобще не са стимул. Сделките в Уикипедия са в съвсем различна валута. Аз и хиляди други редактори на драго сърце предоставяме информация и сме щастливи от това. Ние всички знаем, че светът е едно по-добро място, защото достъпът до тази информация е свободен.

Но, разбира се, инфраструктурата, необходима за тази свободна информация, не е безплатна и тъкмо затова веднъж в годината ние молим за дарения. В Уикипедия няма реклами, нищо не примигва, нищо не стои отстрани на страницата, не се опитваме да Ви продаваме нищо. Уикипедия не участва в търговски сделки.

Нуждаем се от Вашата подкрепа с 5 долара, 10 евро, 1000 йени или колкото можете да си позволите, за да може тази информация да продължи да достига до вас.

Инфраструктурата, нужна за нашата работа, която се поддържа от некомерсиалната фондация Уикимедия, е сведена наистина само до най-необходимото. Google навярно притежават към един милион сървъра. Yahoo разполагат с близо 13 000 служители. Ние имаме 679 сървъра и 95 служители.

Уикипедия е на пето място по посещаемост в Интернет и достига до 470 милиона уникални потребители всеки месец – това са милиарди показвания на страниците.

Заради начина, по който функционира пазарната икономика, приемаме, че хората работят само за пари. Как иначе да накарате някого да дойде на работа, ако не му платите?

При Уикипедия желанието за сътрудничество и разширяване на знанията са водещи за създаването на нейния безценен ресурс. Човешката култура не се основава на това кой ще предложи най-високата цена. Получавате обективна, точна информация. Организирана внимателно, добре документирана, с достоверни източници, актуална и на разположение винаги когато пожелаете.

Ето това наричам аз страхотна сделка.

Благодаря Ви,

Алън Зон
Автор в Уикипедия