Template:Appeal/Kaldari/bg
Преди време Интернет беше наистина готин.
В „онези дни“, през 90-те, в него имаше такова разнообразие, че приличаше по-скоро на импровизирано събрание на интересни хора, отколкото на нещо като прехвалена, но скучна телевизия, в която май се превръща днес.
Аз бях един от доброволците, които създадоха Уикипедия. И преди доста време ние решихме, че по-важни от печалбата са споделянето на информация и образоването на хората. Ето защо Уикипедия се поддържа от некомерсиална организация – за да не пускаме реклами никога. Обаче са необходими средства, за да поддържаме сървърите и да плащаме на неголемия персонал. И вместо да допуснем влиянието на рекламодатели и финансови фактори да започнат да изопачават нашата работа, всяка година ние просто се обръщаме към нашите читатели с молба да дадат гласа си, като дарят малка сума в подкрепа на една реална общност от хора, представители на един по-различен Интернет. Моля, включете се с 5, 10 долара или с колкото имате възможност.
След дългогодишна работа за Уикипедия като редактор, най-накрая станах част от екипа и сега работя като софтуерен разработчик. И мога да ви кажа, че инфраструктурата, която поддържа Уикипедия, е възможно най-опростената.
Google притежават близо един милион сървъра. Yahoo имат към 13 000 служители. Ние имаме 679 сървъра и 95 служители.
А Уикипедия е на пето място по посещаемост в Интернет и достига до 470 милиона уникални потребителя всеки месец, това са милиарди показвания на страниците!
Най-хубавото на това дарение е, че като дарите 10 долара на Уикипедия, те ще бъдат умножени много пъти. Ако тези 10 долара отидат към заплащането на някой разработчик и той създаде инструмент, с който 1000 доброволци да могат да направят нещо удивително в Уикипедия, то тогава Вашите 10 долара ще са постигнали изведнъж много по-голям ефект, отколкото в който и да е друг уеб сайт.
Вашето дарение ще ни помогне да продължим да подобряваме Уикипедия и да бъдем сигурни, че поне тази част от Интернет пространството ще си остане готина.
Благодаря,
Райън Калдари
Програмист в Уикипедия