FAQ/sk: Difference between revisions

Content deleted Content added
mNo edit summary
Updates according to yearly refresh of Donor Support Pages
Line 40:
== Ako je nadácia Wikimedia Foundation financovaná? ==
 
Nadácia Wikimedia Foundation je financovaná predovšetkým prostredníctvom [https://donate.wikimedia.org/?uselang=sk&utm_medium=donatewiki_page&utm_campaign=donate_link&utm_source=FAQ darov] od miliónov jednotlivcov z celého sveta. Priemerný príspevok je približne 15 USD a sme vďační za to, že tak veľa ľudí oceňuje hodnotu Wikipédie a želá si jej zachovanie do budúcnosti. Dostávame aj dary prostredníctvom inštitucionálnych grantov a darov (viac informácií nájdete na našej [https://wikimediafoundation.org/support/benefactors/ stránke donátorov]). Malá časť príjmov sa získava aj prostredníctvom služieb prevádzkovaných spoločnosťou Wikimedia Enterprise ([[#Čo je Wikimedia Enterprise?|ďalšie informácie]]).
 
Nadácia Wikimedia Foundation má v USA štatút organizácie oslobodenej od dane podľa <span style="white-space: nowrap;">501(c)(3)</span>. Dary z iných krajín sú tiež oslobodené od dane (ďalšie podrobnosti nájdete v časti [[{{LocalPage|Tax deductibility|sk}}|Možnosť odpočtu dane]]). Pozrite si časť [[{{LocalPage|Ways_to_Give|sk}}|Spôsoby darovania]], kde nájdete podrobnosti o tom, ako darovať kreditnou alebo debetnou kartou, cez PayPal, Amazon a inými metódami. Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte nás na adrese [mailto:donate@wikimedia.org donate@wikimedia.org].<ref name="zd"/>
Line 97:
Existuje niekoľko možností, ako v budúcnosti skryť informačné panely zamerané na získavanie finančných prostriedkov:
 
* Ak kliknete na tlačidlo X alebo Close (Zatvoriť) na baneri, skryje sa na jeden týždeň. Môžete tiež kliknúť na tlačidlo „Už darované“ na baneri. Upozorňujeme, že toto správanie sa nevzťahuje na prvý informačný panel, ktorý sa vám zobrazí, ale na každý ďalší informačný panel.
* Ak sa vrátite na stránku [https://thankyou.wikipedia.org/wiki/Thank_You/sk „Ďakujeme“], súbor cookie prehliadača Vám umožní opätovne ho vložiť. Ak čítate Wikipédiu na viacerých zariadeniach, navštívte túto stránku na každom z nich, aby ste zakázali informačné panely.
* Môžete si tiež vytvoriť účet na Wikipédii – informačné panely sa zvyčajne nezobrazujú používateľom, ktorí sa prihlasujú do účtov na Wikipédii. Viac informácií o vytvorení účtu nájdete [https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Why_create_an_account%3F tu].<!-- Couldn't find a Slovak version of this page at time of writing, please update if one is made -->
Line 126:
 
Fond Wikimedia Endowment bol vytvorený v roku 2016, aby slúžil ako stály fond úschovy na generovanie trvalého príjmu na podporu operácií a aktivít projektov Wikimedia. Dary do fondu Wikimedia Endowment sú uschované v samostatnom fonde a postupne sa investujú sa do rastu. Ďalšie informácie o fonde Wikimedia Endowment nájdete na stránke '''[https://wikimediaendowment.org/ wikimediaendowment.org]'''.
 
== Čo je Wikimedia Enterprise? ==
 
Spoločnosť Wikimedia Enterprise je spoločnosť s ručením obmedzeným v úplnom vlastníctve, ktorá poskytuje služby na opätovné použitie obsahu tretích strán prostredníctvom rozhraní [[w:sk:Application_programming_interface|API]] (programovacie rozhrania v rámci aplikácií). Poskytuje spoľahlivý prístup s veľkým objemom dát k obsahu Wikimedie, ktorý je navrhnutý pre potreby komerčných organizácií, ako sú webové vyhľadávače, hlasoví asistenti a technologické startupy. Vďaka službám, ktoré sú optimalizované a platené pre komerčných používateľov, sa všetky peniaze, ktoré sú darované nadácii Wikimedia Foundation, dostanú priamo na podporné služby v rámci našej dobrovoľníckej komunity a čitateľov. Viac informácií o spoločnosti Wikimedia Enterprise nájdete na adrese '''[https://enterprise.wikimedia.com/ enterprise.wikimedia.org]'''.
 
== Aký je rozdiel medzi oddielmi nadácie Wikimedia Foundation a Wikimedia? ==
 
Nadácia [https://wikimediafoundation.org/ Wikimedia Foundation] je nezisková organizácia, ktorá podporuje Wikipédiu, projekty Wikimedie a misiu bezplatných poznatkov Wikimedie v globálnom meradle. Táto organizácia organizuje projekty Wikipédie a Wikimedie, zlepšuje používanie softvéru na čítanie, prispievanie a zdieľanie obsahu Wikimedie, podporuje dobrovoľnícke komunity a partnerov, ktorí umožňujú existenciu Wikimedie, a obhajuje zásady, ktoré umožňujú existenciu Wikimedie a bezplatné poznatky, ktoré vedú k prosperite. Nadácia preto vedie medzinárodné kampane na získavanie finančných prostriedkov, ktoré slúžia potrebám poznatkov na celom svete.
 
[https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_chapters/sk Oddiely Wikimedie] sú nezávislé neziskové organizácie, ktoré podporujú Wikipédiu a iné projekty Wikimedia v konkrétnej geografickej lokalite. Zatiaľ čo oddiely nadácie Wikimedia Foundation a Wikimedie spolupracujú na našej spoločnej misii bezplatných poznatkov, právne nezastupujú nadáciu Wikimedia Foundation a každý oddiel funguje nezávisle s vlastným personálom, správnou radou a organizačným plánom. Niektoré oddiely tiež prevádzkujú svoje vlastné kampane na získavanie finančných prostriedkov, ktoré sú v danej krajine často odpočítateľné z daní.
 
== Aké sú plány organizácie Wikimedia do budúcnosti? Kam smerujete? ==
Line 137 ⟶ 147:
== Ako sa môžem zúčastniť na aktivitách hnutia Wikimedia? ==
 
Po prvé, ďakujemeĎakujeme za váš záujem o podporu Wikipédie! Chápeme, že nie každý bude schopný poskytnúť dar, a je to v poriadku. Wikipédia bude vždy bezplatná pre každého a existujeExistuje niekoľko spôsobov, ako môžete prispieť. do Wikipédie okrem poskytnutiauvedené darunižšie.
 
* Wikipédiu si môžete prečítať a používať ako zdroj dôveryhodných informácií vo viac ako 300 jazykoch.
Line 147 ⟶ 157:
== Ako môžem kontaktovať nadáciu Wikimedia Foundation? ==
 
Ak máte akékoľvek otázky alebo obavychcete poskytnúť spätnú väzbu, môžete sa na nás [https://wikimediafoundation.org/sk/about/contact/ obrátiť]. Ak máte otázky týkajúce sa darov, pošlite ich prostredníctvom e-mailu na adresu [mailto:donate@wikimedia.org donate@wikimedia.org].<ref name="zd"/>
 
<references>