FAQ/lv: Difference between revisions

Content deleted Content added
m Correction
No edit summary
 
(3 intermediate revisions by one other user not shown)
Line 5:
== Kas ir Vikipēdija? ==
 
[https://www.wikipedia.org Vikipēdija] ir zināšanu kolekcija tiešsaistē. Vikipēdijas saturu veido brīvprātīgie redaktori no visas pasaules. Tas ir 2001. gadā izveidots sadarbības projekts: to var rediģēt ikviens jebkurā laikā. Redaktori sadarbojas, lai rakstītu praktiski par jebkuru tematu, sākot no senās vēstures līdz zinātnei un mākslai. Vikipēdija ir pieejama simtiem valodu, un tajā ir vairāk nekā 4559 miljoni rakstu. Vikipēdijas darbība ir pilnībā bezpeļņas, tā ir neatkarīga, un to uztur tādi cilvēki kā Jūs. Lai rediģētu rakstus, Jums nav nepieciešams apstiprinājums vai īpaša kvalifikācija.
 
== Kā Vikipēdija saglabā uzticamību un neitralitāti? ==
Line 39:
== Kā tiek finansēts “Wikimedia Foundation”? ==
 
“Wikimedia Foundation” finansē galvenokārt ar vienreizējiem vai ikmēneša [https://donate.wikimedia.org/?uselang=lv&utm_mediumwmf_medium=donatewiki_page&utm_campaignwmf_campaign=donate_link&utm_sourcewmf_source=FAQ ziedojumiem], kas tiek saņemti no miljoniem cilvēku visā pasaulē. Vidējais vienreizējā ziedojuma apjoms ir aptuveni 15 USD, un mēsvidējais ikmēneša ziedojums ir aptuveni 4 USD, tāpat esam pateicīgi, ka tik daudzi cilvēki atzīst Vikipēdiju par vērtīgu un vēlas nodrošināt tās nākotni. Mēs saņemam arī korporatīvus ziedojumus un dāvanas (plašāku informāciju, lūdzu, skatiet mūsu lapā [https://wikimediafoundation.org/support/benefactors/ Ziedotāji]). Vēl neliela ieņēmumu daļa tiek nopelnīta, izmantojot “Wikimedia Enterprise” sniegtos pakalpojumus ([[#Kas ir “Wikimedia Enterprise”?|papildu informācija]]).
 
“Wikimedia Foundation” ir atbrīvota no nodokļu samaksas saskaņā ar ASV Likumdošanas kodeksa 501(c)(3). panta c) punkta 3) apakšpunktu. Ziedojumiem no citām valstīm arī var būt piemērojami nodokļu samaksas atvieglojumi (plašāku informāciju skatiet sadaļā [[{{LocalPage|Tax deductibility|lv}}|Informācija par nodokļu atvieglojumiem]]). Skatiet [[{{LocalPage|Ways_to_Give|lv}}|sadaļu Veidi, kā ziedot]], lai iegūtu detalizētu informāciju par to, kā veikt ziedojumus, izmantojot kredītkarti vai debetkarti, PayPal, Amazon un vairākus citus norēķinu veidus. Jautājumu gadījumā, lūdzu, sazinieties ar mums, sūtot e-pastu uz: [mailto:donate@wikimedia.org donate@wikimedia.org].<ref name="zd"/>.
 
== Kādēļ man būtu jāziedo un kur nonāk mana nauda? ==
 
Pēdējo 20 gadu laikā Vikipēdija ir kļuvusi par uzticamu informācijas avotu, uz kuru ikdienā paļaujas miljoniem cilvēku. Pateicoties vairāk nekā 6700 lapu skatījumiem sekundē un vairāk nekā 350345 rediģēšanas darbībām minūtē Vikipēdija ir viena no 10 populārākajām tīmekļa vietnēm pasaulē un vienīgā lielākā tīmekļa vietne, kuru pārvalda bezpeļņas organizācija — “Wikimedia Foundation”.
 
Atšķirībā no citām populārākajām tīmekļa vietnēm Vikipēdija netiek finansēta, izmantojot reklāmu, un tā netirgo lietotāju datus peļņas gūšanas nolūkā. Tā vietā Vikipēdiju atbalsta tās lasītāji — cilvēki, kuri atzīst Vikipēdiju par vērtīgu un vēlas atbalstīt tās panākumus, vidējijo ziedojotvidējais vienreizējais ziedojums ir aptuveni 15 USD un vidējais ikmēneša ziedojums aptuveni 4 USD. Šis finanšu modelis ļauj Vikipēdijai saglabāt neitralitāti, uzticamību un brīvību no komerciālām interesēm.
 
Turpmāk norādīti daži veidi, kādos mēs izmantojam ziedojumus, lai uzturētu Vikipēdiju un bezmaksas zināšanas.
Line 58:
== Vikipēdijas līdzekļu piesaistes pieprasījumi šķiet steidzami, neraugoties uz “Wikimedia Foundation” lielajām rezervēm. Kādēļ ir nepieciešams papildu finansējums? ==
 
Veselīgu finanšu rezervju uzturēšana un apgrozāmā kapitāla politika tiek uzskatīta par [https://www.councilofnonprofits.org/tools-resources/operating-reserves-nonprofits labo praksi] visu veidu organizācijām. “Wikimedia Foundation” direktoru padome nesen noteica mūsu [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Resolution:Setting_Working_Capital_Reserve_Target apgrozāmā kapitāla politiku], kas ir izstrādāta, lai atbalstītu mūsu darbu un sniegtu atbalstu saistītajiem uzņēmumiem un brīvprātīgajiem neplānotu izdevumu, ārkārtas situāciju vai ieņēmumu deficīta gadījumā. Tas arī ļauj mums nodrošināt pietiekamu naudas plūsmu, lai segtu mūsu izdevumus visa gada garumā.
Mēs esam gandarīti par savām līdzekļu rezervēm. Tie nav līdzekļi, kurus mēs izmantojam ikdienā. Tiem var piekļūt tikai ārkārtas apstākļos, piemēram, ekonomiskās krīzes gadījumā. Vikipēdija un tās projekti ir kritiski resursi, uz kuriem paļaujas pasaule katru dienu. Mūsu rezerves līdzekļi ir paredzēti tam, lai saglabātu ilgtspēju pat visnelabvēlīgākajās situācijās. Mūsu kārtējais budžets un ikgadējais plāns tiek izstrādāts, izmantojot atklātu un pārskatāmu procesu, kas atkarīgs no Vikipēdijas brīvprātīgo atsauksmēm un valdes apstiprinājuma. Detalizēta informācija par mūsu budžetu un plānu vienmēr ir pieejama sabiedrībai turpmākai pārskatīšanai.
 
== Kompensācijas personālam veido daļu no mūsu ekspluatācijas izmaksām. Vai varat paskaidrot, kā tās tiek noteiktas? ==
 
Vairāk nekā 400 cilvēku strādā pie “Wikimedia Foundation” inženierijas un produkta, nodrošinot tehnoloģiju infrastruktūru vairāk nekā 2016 miljardiem ikmēneša lappušu skatījumiem. Salīdzinot ar vairākumu lielo tīmekļa vietņu, mēs paveicam daudz ar niecīgiem līdzekļiem. Turklāt aptuveni 100 darbinieku strādā pie mūsu kopienas atbalsta un dotāciju saņemšanas, sadarbojas ar globālām organizācijām nolūkā padarīt zināšanas brīvāk pieejamas, un veic juridisko un politisko darbu, kas palīdz atbalstīt autortiesību reformu, novērst cenzūru un atbalstīt runas brīvību, kā arī nodrošināt, ka privātuma un drošības politika aizsargā mūsu lasītājus un redaktorus ikvienā valstī.
 
Mēs zinām, ka visā pasaulē algas atšķiras, un mēs nolīgstam darbiniekus augsti konkurējošos tirgos. Vienlaikus esam bezpeļņas uzņēmums. Tādēļ mēs cenšamies būt taisnīgi, pielāgojoties inflācijai un ienākumu nevienlīdzībai, vienlaikus nodrošinot taisnīgu kompensāciju visiem.
Line 68:
== Kā ziedot? ==
 
Pastāv vairāki veidi, kā varat ziedot “Wikimedia Foundation”, lai atbalstītu Vikipēdiju un bezmaksas zināšanas. Visbiežāk ziedojumi tiek veikti, izmantojot visplašāk izplatītās kredītkartes un debetkartes (VISA, Mastercard, Discover vai American Express), PayPal, bankas pārskaitījumu, Google Pay, Apple Pay vai AmazonVenmo. Lai uzzinātu par citiem veidiem, kā ziedot, tostarp automātiskas ikmēneša dāvanas, čeka vai naudas pārskaitījuma un algas atskaitījuma veidā, lūdzu, apmeklējiet mūsu lapu [[{{LocalPage|Ways_to_Give|lv}}|Ziedošanas veidi]]. Mēs pieņemam ziedojumus daudzās valūtās.
 
== Kāda ir ziedotāju privātuma politika? ==
Line 93:
== Kādēļ es redzu Vikipēdijā līdzekļu piesaistes reklāmkarogus, neraugoties uz to, ka nesen jau veicu ziedojumu? ==
 
Tīmekļvietnei nav piekļuves jūsu iepriekšējai ziedojumu vēsturei, tāpēc diemžēl tā neatpazīs, ka sniedzāt atbalstu. Ziedojumu reklāmkarogi ir paredzēti, lai tos parādītu ziedotājiem, kuri pārlūkprogrammā ir iespējojuši sīkdatnes, un slēptu tos pēc tam, kad tie ir parādīti vairākas reizes, vai pēc ziedojuma. Tomēr reklāmkarogu slēpšana ir atkarīga no sīkdatnes, kuru mēs ievietojam pārlūkprogrammā. Reklāmkaroga slēpšana nedarbosies, ja dzēsīsiet pārlūkprogrammas kešatmiņu, izdzēsīsiet sīkdatnes vai mainīsiet pārlūkprogrammas vai datorus.
 
Ir pieejamas vairākas iespējas, kā nākotnē paslēpt līdzekļu piesaistes reklāmkarogus:
 
* Noklikšķinot reklāmkarogā uz pogas X“Already donated” (Jau ziedoju), “X” vai Close“Close” (Aizvērt), tas tiks paslēpts vienu nedēļu. Varat noklikšķināt arī uz banera pogas “Already Donated” (“Jau noziedoju”). Lūdzu, ņemiet vērā, ka šī darbība attiecas nevis uz pirmo redzamo reklāmkarogu, bet gan uz katru tam sekojošo reklāmkarogu.
* Atgriežoties lapā [https://thankyou.wikipedia.org/wiki/Thank_You/lv “Paldies!”], pārlūka sīkdatnei tiks sniegta iespēja to ievietot no jauna. Ja lasāt Vikipēdiju vairākās ierīcēs, lūdzu, apmeklējiet šo lapu katrā no tām, lai paslēptu reklāmkarogus.
* Jūs varat arī izveidot Vikipēdijas kontu vai pieteikties tajā — lietotājiem, kuri piesakās savā Vikipēdijas kontā, reklāmkarogi parasti netiek parādīti. Papildu informācija par konta izveidošanu ir pieejama [https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Why_create_an_account%3F šeit].<!-- Couldn't find a Latvian version of this page at time of writing, please update if one is made -->
Line 125:
== Kas ir “Wikimedia Endowment”? ==
 
“Wikimedia Endowment” tika izveidots 2016. gadā, lai tas darbotos kāir pastāvīgs, drošsdrošas līdzekļu glabāšanas fonds un gūtugūs ienākumus, atbalstot Wikimedia“Wikimedia” projektu darbības un aktivitātes beztermiņā. ZiedojumiTā ir 501(c)(3) sadaļas labdarības organizācija, kuras galvenā mītne atrodas Amerikas Savienotajās Valstīs. Labklājības laikā “Wikimedia Endowment” tiekkalpos glabāti atsevišķāpalēciena fondapunkts struktūrāizaugsmei un laikainovācijām. Smagos ekonomiskajos laikos “Wikimedia Endowment” palīdzēs finansēt vissvarīgākās darbības, kas nodrošina “Wikimedia” projektu darbību. Pamatojoties uz sarunām ar ziedotājiem, “Wikimedia Endowment” dotācijas pašlaik finansē tehniskos jauninājumus, lai “Wikimedia” gaitāprojekti tiekbūtu ieguldītiaktuāli nolūkāstrauju palielināttehnoloģiju topārmaiņu apjomulaikā. Papildinformācija par “Wikimedia Endowment” pieejama vietnē '''[https://wikimediaendowment.org/ wikimediaendowment.org]'''.
 
== Kas ir “Wikimedia Enterprise”? ==
 
“Wikimedia Enterprise” ir pilnībā piederoša sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas sniedz pakalpojumus atkārtotai trešo pušu satura izmantošanai, nodrošinot tos ar [[w:lv:Lietojumprogrammas_saskarne|APIs]] (lietojumprogrammas saskarnes) palīdzību. Tās piedāvā plašu un uzticamu piekļuvi “Wikimedia” saturam, kas ir paredzēts komercorganizāciju vajadzībām, piemēram, meklētājprogrammām, balss asistentiem un tehnoloģiju jaunuzņēmumiem. Pakalpojumu izmantošana, kas ir pielāgoti komerclietotājiem un par kuriem tie maksā, garantē, ka visa “Wikimedia Foundation” ziedotā nauda nepastarpināti tiek novirzīta brīvprātīgo kopienas un lasītāju pakalpojumu atbalstam. Papildu informāciju par “Wikimedia Enterprise” varat iegūt vietnē '''[https://enterprise.wikimedia.com/ enterprise.wikimedia.org]'''.
 
== Kāda ir atšķirība starp “Wikimedia Foundation” un “Wikimedia” grupām? ==